Adéla z Rice Lake 7

Přeji krásný den všem čtenářkám a čtenářům Žamberských listů. Utíká to jako voda, je tu prosinec a s ním i další článek o mém pobytu v USA.


Poslední dva týdny byly významné hlavně tím, že jsem poprvé v životě oslavila americký svátek díkůvzdání. Ten je pro většinu američanů důležitý stejně jako Vánoce a obvykle ho slaví společně se svými příbuznými. My jsme jeli k rodičům mého host táty, kam přišli i další členové rodiny a sešlo se nás tak devět. Vedle rodiny je o těchto svátcích nejdůležitější věcí jídlo. Mezi tradiční pokrmy patří samozřejmě krocan, který byl také jediným jídlem, které jsem ten den nezkusila, jelikož jsem vegetariánka. Všechny ostatní tradiční pokrmy jako nádivku, fazole nebo třeba dýňový koláč jsem měla a většinou mi chutnaly. Zbytek svátku se pak nesl ve znamení odpočinku a občasných výletu do přírody.


S koncem díkůvzdání se už všichni začali chystat na Vánoce. Čtyřmetrové nafukovací krocany na zahradách nahradili nafukovací sněhuláci a Santové na saních se sobím spřežením. Na většině domů začnou k večeru zářit vánoční světýlka všech možných barev a na téměř každých dveřích visí vánoční věnce ze zelených bodlinatých větviček, ozdobených červenými mašlemi. V rádiu hojně hraje vánoční hudba a lidé pomalu začínají nosit vánočně laděné oblečení. Spousta lidí už má doma také nazdobený vánoční stromek.


Poslední listopadový den večer se v Rice Lake konal tradiční vánoční průvod. V řadě za sebou pomalým tempem jela auta různých firem a společností sídlících ve městě. Mezi auty šli v průvodu i lidé, kteří buď nesli různé plakáty s logy a slogany, anebo měli tašky plné sladkostí a rozdávali je dětem. Celá akce trvala zhruba hodinu a přišlo se podívat spoustu lidí. Byl to pro mě hezký zážitek. Když jsem ke konci viděla člověka v kostýmu nafukovacího vánočního stromečku, musela jsem se smát nahlas.


Další z mých kulturních zážitků byla návštěva města Haugen, ležícího asi 10 minut jízdy autem od Rice Lake. Tam jsem se šla podívat do Domu České opery na vánoční představení. Trvalo i s přestávkou asi 3 hodiny. Účinkující zpívali spoustu amerických vánočních písniček a mezi nimi i dvě německé, Tannenbaum a Stille Nacht (ta byla jedinou koledou, kterou o Vánocích zpívám i já).


Co se počasí týče, ochladilo se. Teploty se, až na pár hodin odpoledne pohybují jen v mínusu. Sníh tu ale není žádný. Během díkůvzdání sice pár centimetrů nasněžilo, za pár dní ale vše roztálo.


Na další článek ode mě se můžete těšit v lednu. Přeji vám všem krásný advent a pohodové prožití vánočních svátků.
Adéla Spáčilová

Hodina keramiky
Vánoční průvod