MathRace 2016

MathRace – Internetové matematické klání

Ve středu 9. listopadu někteří z nás žáků končili ve 14:55 vyučování s tím, že ze školy odejdou nejdřív až za 4 hodiny. Ne proto, že by snad byli po škole nebo měli doučování. Čtyřčlenný matematický tým ve složení Přemysl Šťastný, Tomáš Strnad, Jan Randis a Tomáš Sourada se totiž chystal bojovat za svou školu v československé internetové soutěži MathRace pořádané organizátory BRKOSu (BRněnského KOrespondenčního Semináře) z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

V 16 hodin bylo zveřejněno zadání prvních patnácti úloh, které jsme měli vyřešit za jednu hodinu. Může se to zdát jako dost času pro čtyři lidi, ale věřte mi, byly tam úlohy, na které jste mohli koukat třeba půl hodiny a nijak vám to nepomohlo. Odpovědi jsme zadávali přes webový formulář a vždy se nám hned ukázalo, zda byla naše odpověď správná či nikoliv, takže nebylo těžké podlehnout beznaději. V 17 hodin se uzavřely brány na odpovídání prvních patnácti a otázek s dostali jsme novou nálož – dalších 15 úloh na jednu hodinu. Totéž nás čekalo i v 18 hodin.

Pod časovým tlakem jsem se uchylovali ke všem možným způsobům řešení, nesystematicky jsme hádali, geometricky zkoušeli, stříhali jsme zadání i svačili a pili kafe. Zkrátka jsme se všemožně snažili přijít na správnou odpověď.

V 19 hodin nám čas vypršel a ihned se ukázaly výsledky. Z celkových 45 úloh jsme vyřešili 13 a umístili se tak na 13. místě z celkových asi 60 týmů.

Děkuji matematickým parťákům za zábavu při počítání a panu Tyčovi za to, že s námi zůstal ve škole až do konce soutěže a umožnil tak její hladký průběh. Snad zase za rok třeba i ve větším počtu týmů.

Nakonec pro zajímavost uvádím jednu z úloh: Nechť N je 3-ciferné přirozené číslo tvořené různými nenulovými číslicemi. Jaký nejmenší výsledek můžeme dostat, když N vydělíme jeho ciferným součtem?

Za tým Gymnázia Žamberk Tomáš Sourada.