Exkurze žáků 1.B a 6.A do firmy Petrof a Planetária v Hradci Králové

21. listopadu se žáci 1.B a 6.A vydali za zážitky do Hradce Králové. 

Cesta autobusem od budovy gymnázia vedla nejprve do rodinné firmy Petrof, která slaví 155. výročí své existence. Měli jsme možnost sledovat celý výrobní proces od výběru vhodného dřeva a jiných materiálů až po expedici hotových hudebních nástrojů do celého světa. Seznámili jsme se s fascinující historií šesti generací rodu Petrofů. Viděli jsme a dokonce jsme se mohli dotýkat starožitných klavírů, harmonií, polyfonů, pián i mistrovských kusů stavěných pro nejnáročnější zákazníky z celého světa. 

Petrofovi jsou tak velkorysí, že svým návštěvám dovolí si na vzácné nástroje zahrát. A tentokrát jsme se ukázali my. Máme totiž mezi sebou skromné, ale vynikající klavíristy – mezi nimi vyniká Tobiáš Malý. Ten jen tak, zpaměti vystřihl kousky, které nadchly nás a odzbrojily naše průvodkyně. Díky, Tobiáši. 

Od Petrofů jsme se vydali do hradeckého planetária. Dostalo se nám vlídného přijetí a profesionálního výkladu doprovázeného promítanými animacemi. Přednáška shrnula informace o orientaci na noční obloze a upozornila na souhvězdí a planety pozorovatelné během podzimu.

Ve druhé části prezentace jsme se přesunuli do hlubšího vesmíru. Završení programu přinesl dokument „Kosmické srážky“.

Exkurze nám přinesla informace, zážitky i společně příjemně strávený čas. 

Mgr. Pavla Dederová, RND. Zuzana Faltová, Mgr. František Hodinka