Jeden svět na školách

V pondělí 9.4. a v úterý 10. 4. se naše škola zúčastní již po několikáté projekce festivalu Jeden svět. Pro 1.A 2.A a 3.A jsou připraveny tři krátké filmy s následnou besedou. O jaké filmy se jedná?

POSLOUCHÁM / ASTRID BUSSINK / NIZOZEMÍ / 2017 / 15 MIN.

Dětský svět je občas plný komplikací a problémů, o kterých není vždy snadné mluvit s rodiči nebo přáteli. V Nizozemsku pomáhá dětem speciální telefonní linka Kindertelefoon – obdoba české Linky bezpečí. Snímek zachycuje autentické zpovědi neznámých dětí: opuštěné dívky, která tráví prakticky celý týden sama doma bez rodičů. Kluka, který doufá, že není gay. Nebo úzkostlivého chlapce, který žije v azylovém domě jako uprchlík a bojí se budoucnosti. Někdy ale děti volají i s úsměvnými příběhy nebo si chtějí jen popovídat. Na lince ale ve všech případech někdo trpělivě naslouchá…

RODINNÉ ŘEZNICTVÍ / MARIJN FRANK /NIZOZEMÍ / 2017 / 15 MIN.

Wessel je pracovitý třináctiletý kluk z venkova. Má rád přírodu, zvířata a svého dědečka. Ten před mnoha lety ve vesnici založil úspěšné řeznictví a počítá s tím, že se Wessel jednou stane také dobrým řezníkem. Wessel si ale není ještě úplně jistý. Dědečka si váží a práce v řeznictví ho baví. Zároveň ale rád tráví čas se zvířaty, miluje králíky a nelíbí se mu porážky krav. Trápí jej také to, že ho ve škole někteří kvůli řeznictví odsuzují. Současně mu ale vadí jejich pokrytectví a zamýšlí se nad tím, jak si vlastně lidé představují, že se maso dostává na talíř.
Bude Wessel dále pokračovat v rodinné tradici?

POKLAD / NESTOR DEL CASTILLO, MARISA LAFUENTE ESTESO / ŠPANĚLSKO / 2017 / 12 MIN.

Citlivě natočený příběh o malé dívce Veře, která se společně se svým otcem a devadesátiletým dědečkem Luisem vydává na neobvyklý výlet. Jejich cílem je nalézt jakýsi poklad. Vyrážejí autem do borovicového háje, který Luis před mnoha lety vlastníma rukama vysadil. Na místě dědeček důkladně prohlíží a vyhodnocuje každý strom. Až zde vnučka pochopí, že oním pokladem, který hledají, je místo, kde bude chtít být děda po své smrti pohřben.

Třídy 4.A, 5.A, 6.A, 7.A, 1.B, 2.B a 3.B čeká pouze jeden film, po něm bude čekat beseda se zajímavým hostem.

NESLYŠÍCÍ SYN / ALEX DE RONDE / NIZOZEMSKO, USA / 72 MIN. / 14+
V intimním rodinném portrétu sledujeme dětství a dospívání Tobiase a jeho boj za respekt k neslyšícím. Ačkoliv se narodil do slyšící rodiny, všichni jeho blízcí se naučili znakovat a jeho absenci sluchu společně proměnili ve výsadu. Tím, že se všichni členové rodiny přizpůsobili a přijali jiný typ vzájemné komunikace jako přirozenou součást života, umožnili Tobiasovi plně rozvinout jeho identitu Neslyšícího. Dokument natáčený jeho otcem pozoruje dospělého Tobiase, ze kterého vyrostl sebevědomý mladý muž, který studuje na univerzitě, pracuje jako učitel znakového jazyka a plánuje, že jednou bude mít s přítelkyní dítě.

pondělí 9.4. 10.15-12.00 1.A, 2.A, 3.A 35Kč odchod od školy 10.00
úterý 10.4. 8.15-10.00 4.A, 5.A, 1.B 35Kč odchod od školy 8.00
úterý 10.4. 10.15-12.00 6.A, 7.A. 2.B, 3.B 35Kč odchod od školy 10.00