MEMO 2018

Poslední týden prázdnin strávil Tomáš Sourada (8.A) v Polsku na Středoevropské matematické olympiádě (The 12th Middle Europe Mathematical Olympiad – MEMO). Jako součást šestičlenného českého týmu zde reprezentoval naši republiku jak v individuální soutěži, tak v týmové. Sám za sebe získal sedm cenných bodů z dvaatřiceti možných. V týmové soutěži se mu zadařilo víc a kompletně spočítal jednu ze tří úloh vyřešených českým týmem.

Nejcennější pro Tomáše na MEMO bylo podle jeho slov to, že se zde setkal s mladými matematiky z Česka i z dalších deseti evropských zemí.

Pro zajímavost Tomáš nabízí jeden příklad z týmové soutěže:

Banda pirátů se pohádala a teď každý z nich míří pistolemi na další dva piráty. Postupně jsou všichni v určitém pořadí jeden po druhém vyvoláni. Jestliže vyvolaný pirát žije, vystřelí na oba piráty, na které mířil (a to i v případě, že jsou již mrtví). Každá střela je okamžitě smrtící. Po vyvolání všech pirátů zjistíme, že jich bylo zastřeleno právě 28. Dokažte, že i kdyby piráti byli vyvoláni v jakémkoliv jiném pořadí, bylo by jich zastřeleno aspoň 10.