Úspěchy na Prezentiádě

Úspěchy na Prezentiádě
Prezentiáda je soutěž v prezentačních dovednostech. Letos se konal její 9. ročník, ale Gymnázium Žamberk se jí zúčastnilo poprvé. Za mladší studenty (nižší ročníky víceletého gymnázia) soutěžil tým Modernos amígos ve složení Justýna Všetičková, Fanda Hebr a Zdenda Železo (4.A), za starší studenty (čtyřleté gymnázium) tým Bajtos kukleové kyseliny, tvořený Klárou Bajtovou a Lukášem Kuklíkem ze 3.B.
O co se v Prezentiádě jedná? Soutěžící dvou až tříčlenné týmy jsou podle věku rozděleny do dvou kategorií – kategorie ZŠ (a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) a kategorie SŠ, každou kategorii tedy za GŽ zastupoval jeden tým. Ten si zvolil jedno ze dvou témat. Ta pro mladší kategorii byla Práce snů a Technologie nás sbližují. Tým Modernos amígos zvolil právě Technologie. I pro starší kategorii byla nachystána dvě zajímavá témata, a to Droga naší doby a Co nám doma neřekli. Tým Bajtos kukleové kyseliny zvolil druhé zmíněné.
V únoru se v Praze konal workshop určený účastníkům Prezentiády, kterého se oba týmy zúčastnily. Pak už nastal čas připravovat se na 1. (nominační) kolo, ve kterém porota ohodnotila prezentaci po grafické stránce. Letos se do soutěže přihlásilo 400 tymů, což je zatím rekordní počet. Nejlepší prezentace postoupily do krajských kol. Obě naše prezentace uspěly.
Krajské kolo kategorie SŠ se konalo 5.4. v Pardubicích. Tým Bajtos kukleové kyseliny přišel na řadu jako 8., pořadí bylo určené losem. Teď už porota hodnotila výstup jako celek, to znamená nejen grafickou stránku prezentace, ale také plynulost mluveného slova, logickou posloupnost, originalitu pojetí zvoleného téma, řeč těla či spolupráci mezi členy týmu. Tým Bajtos kukleové kyseliny svou prezentaci pojal jako nahlédnutí do světa psychiky malých dětí. Porota byla nadšená, ohodnotila ji jako nejodbornější. V celkovém pořadí tým nakonec skončil na třetím místě,a i přes to, že se jako jediný soutěže účastnil poprvé, byly rozdíly mezi prvními třemi místy těsné.
Atmosféra soutěže byla přátelská, dokonce i ostatní týmy nám přišly říct, že se je naše prezentace zaujala a že si z ní něco odnesou. To nám udělalo radost.
9.4. se v Pardubicích konalo krajské kolo mladší kategorie a úspěch GŽ se opakoval. Tým Modernos amígos a jejich prezentace Technologie nás sbližují skončil na 2. místě, porota ocenila hlavně přirozenost jejich projevu. Také byli jedni z mála, co si nezvolili téma Práce snů. Jejich prezentace bohužel nesplnila spodní hranici časového limitu, a proto jim byly odečteny body, jinak by se mohli radovat z vítězství. Druhé místo je pro nováčky velkým úspěchem.
Soutež Prezentiáda byla skvělou zkušeností, která se rozhodně neztratí.
Klára Bajtová, 3.B