SOUTĚŽ EUROPASECURA 2020

Již druhým rokem se dva naši studenti – Barbora Cabalková a Vojtěch Bogdány – zapojili do soutěže s názvem EuropaSecura. Pojďme si tuto soutěž trochu představit.

Soutěž EuropaSecura je určena všem studentům a studentkám středních škol, kteří mají zájem o aktuální dění a mezinárodní události. Hlavním organizátorem je Institut pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a dalšími institucemi. Letos se konal její 13. ročník a zúčastnilo se jej více než 1500 soutěžících z celé republiky.

 Ti museli nejprve projít úskalími základních kol, kde je čekal komplexní online vzdělávací test, který byl zaměřen na bezpečnostní politiku České republiky, Evropskou unii (EU), Severoatlantickou alianci (NATO), historii nebo práci se slepou mapou se schopností porozumění textu. Ti nejúspěšnější (dvoučlenné či tříčlenné školní týmy) postoupili do krajského kola, které se skládalo z písemné a ústní části. V písemné části si studenti vyzkoušeli psaní odborného textu, vžili se tedy do role expertů a expertek na mezinárodní situaci a bezpečnost. V ústní části si pak formou obhajoby svých analýz, oponenturou a diskuzí prověřili komunikační a argumentační schopnosti.

Bára s Vojtou již v březnu úspěšně zdolali nástrahy základního kola a jako téma na bezpečnostní analýzu jim byl přidělen Írán. Práci věnovali spoustu času, nezbrzdil je ani zákeřný virus a mohli se tak poctivě připravovat na krajské kolo, které se konalo 22. června na Krajském úřadu v Hradci Králové.

Ve své práci se zaměřili na charakteristiku současné situace Íránu včetně jaderného vývoje a situaci s virem COVID-19, dále na mezinárodní vztahy s USA, Ruskem, zeměmi EU a okolními státy, nastínili možnosti dalšího vývoje Íránu a na závěr navrhli doporučení pro EU a NATO. Zároveň se připravovali na oponenturu analýzy jím přiděleného týmu, tématem bylo Rusko (aktuální situace, dezinformace, hybridní válka, anexe Krymu a východu Ukrajiny, sankce,…). Tedy skutečně nic jednoduchého, debata byla místy dosti konfrontační a určité momenty si rozhodně nezadaly s podobně laděnými debatami v rámci diskuzních pořadů České televize. Všech pět týmů krajského kola předvedlo kvalitní výkony, musím přiznat, že jsem byl velice příjemně překvapen vysokou úrovní diskutujících. Nicméně zvítězit může pouze jeden tým, tím se stalo družstvo Gymnázia Svitavy, které získalo o pouhé tři body více než Bára s Vojtou. Ti tedy skončili na pěkném druhém místě, za které se rozhodně nemusí stydět. Předvedli opravdu bravurní výkony a zaslouží velkou gratulaci a pochvalu.

Mgr. Kamil Koblížek