5. prosince se žáci 4.A zúčastnili interaktivní výstavy Paměť národa v Pardubicích. Samotná Paměť národa je institut, který se zabývá takzvanou všední historií, tedy tím, jak danou dobu vnímali obyčejní lidé. Jeho hlavní činností je vyhledávání a zpovídání pamětníků, se kterými pořizují nahrávky o jejich životě. Tímto způsobem už shromáždili více než 13 000 nahrávek a tím se zařadili mezi největší podobné instituce na světě.
Takto na naši exkurzi vzpomíná Jan Bernard: „Po přibližně hodině strávené v naprosto přeplněném vlaku jsme se konečně dostali do Pardubic, kde se výstava konala. Když jsme dorazili do Institutu Paměť národa, rozdělili jsme se na dvě skupiny a vydali se vstříc připravenému programu. V první části jsme podstoupili workshop na téma Židé v protektorátu, kde jsme se dozvěděli několik zajímavých informací ze života tehdejších Židů (například: Věděli jste, že nesměli nakupovat cibuli?). Po dokončení workshopu jsme se přesunuli do sklepa, kde byla samotná interaktivní výstava. Do dvojice jsme dostali tablet a sluchátka. Tabletem jsme skenovali kódy a do sluchátek jsme dostávali komentář. Tímto způsobem jsme sledovali příběh vojáka z Československa, který po podepsání Mnichovské dohody emigroval a zúčastnil se války na straně spojenců.“
Všechny získané informace nám obohatili vědomosti získané v hodinách dějepisu o druhé světové válce a už se těšíme na další zajímavou exkurzi.
Mgr. Jitka Moskvová